System kaucyjny w Polsce. Co musisz wiedzieć?

Rate this post
Free Assorted Plastic Bottles Stock Photo

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wchodzi w życie nowy system kaucyjny. Który ma na celu poprawę gospodarki odpadami i promowanie recyklingu. Ten system to ważny krok w stronę ochrony środowiska, który przyniesie korzyści zarówno konsumentom, jak i firmom zajmującym się produkcją opakowań. Poniżej wyjaśniamy, na czy polega nowy system kaucyjny, jak będzie działał i jakie korzyści przyniesie dla wszystkich obywateli Polski.

Na czym polega system kaucyjny?

System kaucyjny to mechanizm, w którym konsumenci płacą kaucję przy zakupie produktów w opakowaniach zwrotnych. Na przykład takich jak: butelki plastikowe, szklane i puszki. Po zużyciu produktu mogą zwrócić opakowania do wyznaczonego punktu zbiórki czy do butelkomatu, a w zamian dostają zwrot kaucji. O tych rozwiązaniach słyszeliśmy w wielu państwach (np. w Niemczech, Norwegii, Danii czy Holandii). Którego powodzenie przyczyniło się do zmniejszenia odpadów na ulicach tych państw.

Jak będzie działać system kaucyjny w Polsce?

Nowy system kaucyjny obejmie głównie nowe opakowania o pojemności: dla butelek plastikowych (PET) do 3 litrów, szklanych butelek wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra.

Przy zakupach napojów w tych opakowaniach, do ceny produktu doliczona zostanie niewielka kaucja, 50 groszy na plastikowe butelki i puszki i 1 zł na butelki szklane. Konsument, który zwrócił opakowanie w odpowiednim stanie do butelkomatu lub punktu zbiórki dostaje zwrot tej kwoty (żeby oddać butelki nie będzie potrzebny dla tego paragon) (Takie ceny podane przez gov.pl)

Gdzie można będzie zwracać opakowania?

Punkty odbioru będą dostępne w wielu miejscach, takich jak:

  • Sklepy spożywcze
  • Supermarkety
  • Specjalne automaty do zbierania butelek oraz puszek (tzw. butelkomaty)

Ale jak powiadamia Serwis Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl): Duże sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania. Placówki mniejsze niż 200m2 będą mogły też odbierać opakowania ale na zasadzie dobrowolności.

Jakie są korzyści z nowego systemu kaucyjnego

  • Zwiększenie recyklingu: Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewiduje że wprowadzenie kaucji może znacznie zwiększyć wskaźniki recyklingu w Polsce.
  • Zmniejszenie ilości odpadów: Wprowadzenie kaucji ma również na celu ograniczenie liczby odpadów, które trafiają na wysypiska. Zmniejszenie ilości jednorazowych opakowań może przyczynić się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska.
  • Ochrona środowiska: W dłuższej perspektywie, na skutek zmniejszenia produkcji odpadów i zwiększenia efektywności recyklingu, oczekujemy są pozytywne zmiany w ochronie środowiska. Mniejsze zużycie surowców naturalnych i redukcja emisji gazów cieplarnianych to tylko niektóre z korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *