Rezerwowa kasa fiskalna – za i przeciw

Rezerwowa kasa fiskalna – za i przeciw

Rate this post

Posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż. Niedostosowanie się do tych wymagań, grozi otrzymaniem wysokich kar finansowych. Dlatego rezerwowa kasa fiskalna może być dobrym pomysłem. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.

Za – ciągłość sprzedaży pracę w razie awarii

W momencie, gdy pierwsza kasa fiskalna ulegnie awarii, można nie przerywając, kontynuować pracę. Dzięki temu, można uniknąć odsyłania klienta ‘z kwitkiem’ i generowania strat finansowych. Teoretycznie można podjąć ryzyko i spróbować, w czasie awarii prowadzić rejestr w zeszycie. Jednak jest to wbrew przepisom i w momencie kontroli, całe przedsiębiorstwo poniesie odpowiedzialność finansową.

Trzeba również mieć na uwadze, że naprawa zepsutej kasy może potrwać nawet kilka dni. W tym czasie nie wolno prowadzić sprzedaży bez paragonów.

Za – kasa pomocnicza w szczycie sezonu

Rezerwowa kasa przyda się również u szczytu sezonu np. w okresie przedświątecznym jako kasa pomocnicza. Zapewni większą przepustowość sklepu i umożliwia obsłużenie większej liczby klientów.

Za – odliczenie od podatku i niższy koszt zakupu

Kupując kasę fiskalną, można odliczyć kosztów jej zakupu od podatku. Jest to inwestycja w firmę, jednak dzięki takiemu zabiegowi, jest ona mniej odczuwalna dla budżetu.

Rezerwowa kasa może być tańszym modelem, mieć niższe parametry niż kasa główna.

Przeciw – dodatkowe koszty

Pomimo wielu zalet, rezerwowa kasa fiskalna to także dodatkowe koszty. Zanim zyskamy szansę na odliczenie jej zakupu od podatku, musimy zainwestować w nią pieniądze.

Przeciw – można jej nigdy nie wykorzystać

Możliwe, że nigdy nie zostanie wykorzystana. Kupując ją, inwestor powinien być tego świadomy. Może się zdażyć tak, że podstawowa kasa będzie niezawodna, a także, że nie będzie nigdy potrzeby uruchomienia drugiej kasy, w celu zwiększenia przepływności.

Przeciw – dwie kasy fiskalne= podwójny problem

Posiadanie rezerwowej kasy fiskalnej, wiąże się z koniecznością serwisowania dwóch urządzeń. Należy również pamiętać o tym, że posiadanie 2 kas fiskalnych wiąże się z koniecznością składania podwójnego sprawozdania. Oznacza to, że nawet gdy tylko jednokrotnie użyjemy rezerwowej kasy fiskalnej, powinniśmy pamiętać o tym, by dołączyć to do ogólnego sprawozdania.

Rezerwowa kasa fiskalna zajmuje dodatkową przestrzeń

Przed zakupem rezerwowej kasy fiskalnej, należy zastanowić się nad tym, gdzie będzie się ją przechowywać. Zajmuje ona dodatkową przestrzeń, która w przypadku małych sklepów, jest bezcenna. Należy ją również przechowywać w odpowiednich warunkach. Zbyt wysoka wilgotność powietrza, czy wahania temperatury, mogą powodować szybszą eksploatację rezerwowej kasy fiskalnej.

Podsumowując, posiadanie rezerwowej kasy fiskalnej ma wiele wad i zalet. Decyzja, o jej zakupie powinna być dobrze przemyślana, ponieważ może zarówno wygenerować zyski, jak i straty. Na pewno jest rodzaje ubezpieczenia dla przedsiębiorcy, które zapewnia spokój i pewność ciągłości przedaży.