Kasy fiskalne online to temat dość nowy i ciekawy. Bazuje na postępującej cyfryzacji polskiej administracji publicznej. W założeniu ma ułatwić pracę użytkownikom kas fiskalnych, uszczelnić system podatkowy oraz uprościć procedury na linii właściciel – Urząd Skarbowy. Przyjrzyjmy się bliżej jak ma to wyglądać w praktyce.
Czym będą kasy fiskalne online?
Cały projekt kas fiskalnych online będzie skupiał się wokół systemu informatycznego działającego dzięki Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) nazwanego CRK – Centralne Repozytorium Kas. Wszystkie “nowe” kasy fiskalne będą miały wbudowaną funkcję wysyłania bezpośredniego i automatycznego przesyłania informacji do CRK.
Równa się to z tym, że kasa będzie fiskalizowana automatycznie po połączeniu się z systemem CRK. Do przesyłania takich informacji potrzebne będzie ciągłe połączenie urządzenia z siecią GSM lub łączem internetowym. W przypadku czasowego problemu z łącznością użytkownik musi niezwłocznie przesłać wszystkie dane o sprzedaży po uzyskania dostępu do sieci. Wszystkie przesyłane informacje z kasy fiskalnej będą dotyczyły każdej transakcji, wysokości obrotu, stawki VAT, podatku należnego, czasu i miejsca instalacji kasy fiskalnej oraz rodzaju towaru bądź usługi.
Więcej o warunkach jakie musi spełniać nowa kasa fiskalna.
Kto i kiedy ma wprowadzić do swojej działalności “nowe” kasy fiskalne online?
W pierwszej kolejności, czyli maksymalnie do 1 stycznia 2019 roku, nowe kasy mają posiadać działalności w branży sprzedaży paliw, motoryzacyjnej oraz wulkanizacyjnej.
Drugimi z kolei będą firmy o usługach gastronomicznych oraz budowlanych, mają wprowadzić nowe kasy fiskalne do 1 lipca 2019 roku.
Ostatnimi działalnościami, które muszą wprowadzić nowe kasy fiskalne są usługi kosmetyczne i kosmetologiczne, fitness, fryzjerskie oraz te, które obejmują okres krótkiego zakwaterowania. Nowości muszą zostać wprowadzone do 1 stycznia 2020 roku.
Zalety wymiany “starych” kas na kasy fiskalne online
Jedną z zalet jest to, że podatnicy, którzy wymieniają kasy fiskalne na nowe mogą ubiegać się o zwrot 90% kosztów za zakup nowej kasy fiskalnej, ale nie więcej niż 1000 zł zamiast dotychczasowych 700 zł. Zwiększa się również czas wykorzystywania kasy z 3 do 4 lat.
Stopniowe wyjście z użycia
Cały projekt pozwala na używanie dotychczasowych urządzeń rejestrujących. Mają być one powoli wycofywane z użytku. Na pierwszy ogień pójdą kasy papierowe, oznacza to, że w tych kasach nie będzie możliwości wymiany pamięci fiskalnej po jej zapełnieniu, kasy te będą samoistnie eliminowane oraz będą musiały być wymienione na elektroniczne bądź nowe kasy online.