Jeżeli przyszły właściciel warsztatu samochodowego oprócz naprawy samochodów służbowych będzie świadczył również usługi dla osób prywatnych lub dostarczał części i akcesoria do pojazdów mechanicznych, jego obowiązkiem jest od początku prowadzić ewidencję raportów sprzedaży. W praktyce kasa fiskalna dla warsztatu samochodowego jest nieodzowna.
Obowiązek kasy fiskalnej
Kasa fiskalna od 1 stycznia 2015 r. jest obowiązkowa w każdym warsztacie samochodowym. Bez różnicy czy jest to mała firma udzielająca drobnych usług jak np. tylko wymiana opon, czy większy biznes zajmujący się naprawą i przeglądami pojazdów. Warsztat, który nie wystawia swoim klientom dokumentu sprzedaży usługi (paragonu fiskalnego), w świetle prawa odbiera możliwość składania reklamacji. Klient nie ma w tej sytuacji żadnych podstaw, by dochodzić swoich praw. Firmy, które nie dostosują się do nowych przepisów, czekają nieprzyjemne konsekwencje. Może być to kara grzywny w wysokości do 180 stawek dziennych.
Aby skorzystać z ulgi na zakup kasy, pracodawca zobowiązany jest:
- złożyć w urzędzie skarbowym pisemny raport o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, niewątpliwie przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania,
- rozpocząć ewidencjonowanie niezwłocznie w obowiązującym terminie. Ewidencja odbywa się przy użyciu kas nabytych w okresie, w którym zostało potwierdzone, że posiadają one odpowiednie funkcje i parametry oraz że zostały dostosowane pod kątem stanowiska pracy,
- posiadać dowód zakupu urządzenia rejestrującego (kasy) fiskalnej.
Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają ewidencjonowanie obrotów firmy, mogą starać się o zwrot kosztów zakupionej kasy fiskalnej zgłoszonej na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania – 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.
Kasa fiskalna dla warsztatu samochodowego — na co zwrócić uwagę przy zakupie
Nie ma specjalnych wytycznych co do parametrów kasy fiskalnej. Wiele urządzeń jest dostosowanych pod konkretne zapotrzebowania nabywcy. Jedynie przy zakupie kasy fiskalnej do warsztatu samochodowego należy pamiętać, by urządzenie było odporne na pyły i inne substancje oraz wodoodporne. Polecamy zatem wybrać urządzenie w ciemnych kolorach, by nie było widać na nim zabrudzeń. Przy tych mniejszych urządzeniach przenośnych można zwrócić uwagę, by były bardziej odporne na upadki.
Kasa dla mechanika
W firmach, które ze względu na brak miejsca nie mogą sobie pozwolić na zastosowanie większego rozwiązania technologicznego, dobrym pomysłem będzie mała i lekka kasa rejestrująca. Polecamy kasę fiskalną ELCOM EURO-50TE Mini. Jest to urządzenie małe, praktyczne i proste w użyciu. Wymienna bateria umożliwia użytkowanie sprzętu nawet w miejscach z niemożliwym dostępem do sieci. Kasa ta posiada kopią elektroniczną przeznaczoną do małych firm. Dzięki temu właściciel nie będzie musiał martwić się o stos papierowych paragonów. Co w tym przypadku dla pracodawców mogłoby być to nie lada wyzwanie. Kopię każdego oryginału paragonu fiskalnego trzeba przechowywać przez 5 lat od końca roku obrachunkowego, w którym został on wydrukowany.
Natomiast dla właścicieli większych warsztatów z osobnym pomieszczeniem na biuro, polecamy kupno „większego”. Bardziej profesjonalny sprzęt to na przykład kasa fiskalna POSNET Bingo XL. Jest to urządzenie, które umożliwia wydrukowanie na paragonie numeru NIP kupującego, jak również 40 znaków w nazwie towaru lub usługi. Posiada możliwość wprowadzenia dużej bazy towarowej oraz elektroniczną kopię paragonu.
Kasa fiskalna również potrzebuje przeglądu
Pracodawcy prowadzący warsztaty powinni pamiętać, że nie tylko samochody potrzebują regularnych przeglądów technicznych. Kasy fiskalne co najmniej co dwa lata powinny przechodzić serwis. Wtedy sprawdzany jest m. in. stan, w jakim jest obudowa urządzenia, czytelność drukowanych dokumentów, poprawność działania wyświetlaczy.